bio-sys.com.ua
  1. Головна /
  2. Корисна інформація /
  3. Бактерії для дощу або фунгіциди для посухи? /

Бактерії для дощу або фунгіциди для посухи?

Бактерії для дощу або фунгіциди для посухи?

Clouds

Це не така вже й новина, але можливо не всі знають, що деякий час тому в 2008-2009 році (цитата) «... група вчених під керівництвом професора Брента Крайстнера (Brent Christner) з факультету біологічних наук (Department of Biological Sciences) університету Луїзіани виявила, що за появу майже всіх опадів можуть відповідати бактерії ... ».

Є такий мікроорганізм Pseudomonas syringae, який в більшості випадків є захворюванням рослин («Кутаста плямистість листя» моркви, огірка, злакових). За гіпотезою професора Брента Крайстнера він бере участь в утворенні снігу і дощу.

На його думку механізм працює наступним чином:

В повітрі, в хмарах де відсоток «розчиненої» вологи досить високий, для того щоб почали утворюватися краплі потрібні так звані центри кристалізації (з назви зрозуміло навіщо вони).

Довгий час вважалося, що такими центрами є частинки пилу. Цим пояснювали те, що дощова вода не «ідеально чиста». Однак сучасні дослідження наводять на думку, що центром кристалізації може бути не стільки частка пилу, скільки бактерія, яка живе на ній. І навіть це не зовсім так, оскільки бактерія не сама по собі викликає утворення краплі (за рахунок мікроскопічних електростатичних полів які є майже навколо всіх молекул), а краплю починає формувати спеціальний білок (протеїн), що виділяється цією бактерією.

Pseudomonas

Звідси напрошується кілька цікавих висновків:

Виходить, що часте застосування сильних хімічних фунгіцидів широкої дії на фермерських полях може призводити до високої смертності Pseudomonas syringae через що зменшувати кількість опадів і викликати посуху.

Біологічні засоби (типу пробіотика «Біота Макс» ТМ «Глобіома»), Які працюють не за рахунок знищення бактерій, а за рахунок обмеження їх активності і збільшення імунітету рослин до хвороб, дозволяють зберегти врожай, не вбиваючи Pseudomonas syringae і не несучи загрози частих посух.

Зрозуміло, що все написане вище поки не доведено експериментально і є гіпотезою професора Брента Крайстнера (хоча уявіть собі фінансові витрати і масштаб такого експерименту). Рівне як свого часу була гіпотеза, що сонце обертається навколо землі.

Зате деяка статистика зібрана ним змушує задуматися над можливими наслідками наших з вами дій. Один раз застосувати фунгіцид не страшно, але коли це відбувається на мільйонах гектарів орних земель не один рік поспіль ... то навіть здатність природи до самовідновлення може спасувати перед таким навантаженням.

 

Практичне застосування:

Якщо уявити собі штучне вирощування бактеріальних концентратів з високими титрами і надалі аерозольне розпилення не самих бактеріальних концентратів, а скоріше їх «робочих розчинів» (хоч літаками, хоч артилерією, за принципом солі в минулому) то чому б і ні?

Однак ... Чесно кажучи співвідношення витрат до результату і погані можливості для контролю розподілу бактерій в повітряних масах, поки що роблять пряме застосування бактерій малоефективним методом контролю погоди. Зокрема немає гарантій, що ви викличете дощ саме там, де хочете і такий, як хочете.

Зате є щось що в наших силах. Якщо постаратися якомога рідше застосовувати «важкі» фунгіциди, які тотально знищують все живе, то ми можливо будемо куди рідше втрачати врожаї через «несподівану» посуху. Адже, як виявляється, не такі вже вони й несподівані. Може застосування біологічних засобів - це і є той єдиний шлях, який допоможе брати від природи знову і знову не вбиваючи її?

Ще раз скажемо, що це всього лише гіпотеза, але все одно ідея приваблива. І ця ідея (рівно як і та, що людина мріяла піднятися в небо), дозволяє нам з вами рухатися вперед, в майбутнє. І зробити його темним або світлим залежить тільки від нас з вами.

З повагою команда сайту bio-sys.com.ua.

bio-sys.com.ua