Що таке «інокуляція» простими словами і навіщо вона потрібна
Ефективність цієї операції вже багато років, як доведена на прикладах багатьох господарств, починаючи від дрібних фермерів і закінчуючи великими агрохолдингами. Тому в даній статті піде мова не стільки про те, що інокуляція високопродуктивна операція по підвищцє врожай та його захист, скільки про механізми її роботи. Адже розібравшись з тим, що відбувається з вашими рослинами, ви самі оціните наскільки вам це необхідно.
Інокуляція - це обробка поверхні насіння спеціальними корисними для рослини складами. Склади ці потрапляючи на поверхню насіння, виконують різні функції в залежності від мети такої обробки. Наприклад, при обробці насіння бобових бульбочковими бактеріями, їх врожайність підвищується. При обробці взагалі будь-якого насіння бактеріями Bacillius [баціліус] підвищується їх стійкість до грибкових захворювань. Того ж ефекту можна домогтися і пестицидами. Хоча в цьому випадку правильніше називати таку обробку протруєнням.
На даний момент в більшості випадків слова «інокуляція» і «протруювання» означають один і той же процес, проте є нюанс ... Механізми роботи хімічних отрут (різні пестициди) і бактерій, нанесених на поверхню насіння, дещо відрізняються. Якщо пестициди просочують тканини захисної оболонки посадкового матеріалу, знищуючи будь-які мікроорганізми, що входять в контакт з оболонкою, то бактерії розселяються по ній, живуть і захищають майбутню рослину тільки від своїх антагоністів. Як правило, захист походить від хвороботворних грибків і бактерій.
Пара слів про антагоністах невидимого мікросвіту. Бактерії і грибки антагоністи - це такі бактерії, які не можуть ужитися разом і тому знищують один одного. Перемагає, як правило, той вид у якого «армія більше». Боротьба організмів йде за рахунок виробництва хімічних сполук, які протилежні бактерії не можуть сприймати і гинуть.
Головна відмінність інокуляції бактеріями від протруювання пестицидом полягає в наступному: При використанні пестицидів важко контролювати точне дозування речовини, а до того ж через штучне походження період розпаду цієї отрути може тривати від декількох тижнів до півроку. Неприємно і небезпечно їсти продукти, що містять такі речовини. При проведенні інокуляції мікроорганізмами рослини не насичуються токсичними речовинами, а значить є їх на будь-якому етапі обробки абсолютно безпечно. Бактерії самі знають скільки потрібно і яких типів речовин для захисту. Живий мікроорганізм ніколи не зробить зайвого просто тому, що так задумано природою, а ще у нього є свої обмежені ресурси, які він витрачає не тільки на вбивство собі подібних. Адже навіть одноклітинному потрібно жити, розмножуватися і боротися з умовами навколишнього середовища. Неважко здогадатися, що таких проблем у хімзаводу, що виробляє пестициди тоннами, бути не може.
Тому проводячи інокуляцію (обробку) насіння біопрепаратами перед посадкою їх у грунт або перед пророщуванням, ви на самому ранньому етапі забезпечуєте свої рослини живий, збалансованої захистом. Такий захист буде не тільки захищати рослину, а й адаптуватися до змін навколишнього середовища, збільшувати врожайність, входячи в симбіоз з рослиною, виробляти фітогормони, допомагаючи зростати рослині швидше і зміцнювати його на особливо вразливих етапах розвитку і ще багато чого, і багато іншого.
Звісно, в природі, серед натуральних мікроорганізмів, майже не зустрічаються «майстра на всі руки». Кожна бактерія або грибок гарні в чомусь своєму. Згодом у великого числа фермерів виникло бажання отримати універсальний засіб, що дає всебічний захист ще на етапі інокуляції насіння. Таке, яке б включало в себе кілька видів дружніх до людини і рослині мікроорганізмів. Так само не варто забувати і про внутрішню сумісності організмів. Створити подібний бактеріальний препарат виявилося зовсім нелегко, але все-таки можливо. Цей препарат був створений зовсім недавно і отримав назву ґрунтового пробіотика. Прикладом подібного грунтового пробіотика може бути «Глобіома Биота Макс». Цей абсолютно безпечний препарат, який дозволяє успішно проводити інокулюють будь-яких насіння або бульб картоплі, отримуючи при цьому на самому ранньому етапі повний комплект властивостей і захисту рослин.
P.S.
До речі, а ви знали, що якщо проводити інокуляцію насіння, а не поливати препаратами грунт, то витрати будь-якого препарату стають значно менше при тій же ефективності?
З повагою, редакція bio-sys.com.ua